Nuomotis ar pirkti būstą – ką ir kada geriau pasirinkti?

Daugelis iš mūsų anksčiau ar vėliau užduodame sau šį klausimą, tai pirkti ar nuomotis būstą? Iš savo darbo patirties galiu pasakyti, kad Lietuvoje didžioji dalis žmonių būstą renkasi pirkti, tačiau nors ir mažesnė dalis, bet yra ir tokių, kuriems nuoma yra daug patogesnis ir priimtinesnis sprendimas. Ir nuomą pastaruoju metu renkasi jau ne tik jauni, bet ir suaugę, vidutinio amžiaus asmenys.Kaip pavyzdys, Vakaruose ir daugelyje kitų šalių, būstą nuomotis, jį dažnai keisti, yra visiškai normalus ir populiarus spendimas, tačiau Lietuvoje situacija kitokia. Kodėl taip yra?

Pas mus vis dar yra įsišaknijęs požiūris, kad turime turėti savo būstą, jausti stabilumą. Vakarų žmonės yra kiek laisvesni, ir neakcentuoja būsto pirkimo kaip būtinybės. Visgi, nuoma – neįpareigoja, pirkimas – suteikia stabilumo. Po truputį požiūris, kad būsto pirkimas – būtinybė mažėja, tad čia ir atsiranda dilema.

Tai pirkti ar nuomotis būstą? Vieno aiškaus atsakymo nėra ir to negaliu pateikti. Žinoma, atsižvelgęs į situaciją NT rinkoje, jūsų poreikius, galėčiau patarti kokį sprendimą pasirinkti. Tačiau svarstantiems,pateiksiu argumentus ir privalumus vienos ir kitos pusės – pirkimo bei nuomos. Na, o spręsti ir pasirinkti jums – kuris variantas geresnis ir atitinka jūsų lūkesčius.

Kodėl verta pirkti būstą?

  • Saugumas ir stabilumas

Kaip jau ir minėjau aukščiau, Lietuviai daug dažniau perka savo būstą.Pas mus nuo senosios kartos įsišakniję, kad turime turėti savo būstą, nes tai suteikia stabilumo, jaučiamės saugūs turėdami savą kampą. Klausite, o ar nuoma nesuteikia viso to, saugumo ir stabilumo jausmo? Saugumą – taip, dėl stabilumo, vertėtų pagalvoti.

Įprastai nuomojame būste gyvenama 1 -2 metus, tuomet dairomasi naujo kampelio. Tai nesuteikia visiško stabilumo, ypač šeimai, kuri planuoja, ar jau turi vaikus, kuriems stabilumas – prioritetas. Juk nesinori kas metus, ar dvejus keisti būsto, ieškotis netoliese esančio naujo darželio, ar mokyklos.

Beje, turint savo būstą jaučiatės daug saugiau, tuo atveju, kad iškeldinti iš jo yra kur kas sunkiau, ar beveik neįmanomą, negu iš nuomojamo. Nuomojantis būstą jūs iš esmės galite būti bet kada iškeldintas, arba šeimininkai gali bet kada nuspręsti parduoti būstą, tuomet norom nenorom vėl reikia ieškotis stogo virš galvos, tad šiuo atveju, nuosavas būstas ne tik stabiliau, bet ir saugiau.

  • Investicija

Investicija į nekilnojamąjį turtą neabejotinai viena prasmingiausių ir naudingiausių. Jeigu įsigyjate nors ir vieną būstą, tai jau nemenka investicija, kuri ateityje gali atnešti ir materialinės naudos. Perkant būstą investuojate į savo realų turtą, kuris priklauso jums, investuodami į nuomojamą būstą - negaunate jokios materialinės naudos, tik erdvę, kuri yra laikini jūsų namai, bet jokios apčiuopiamos naudos, ateities link.

  • Laisvė ir pasirinkimas

Įsigijus būstą jaučiatės ir esate jų šeimininkai, jaučiate laisvę, kad galite įsirengti jį kaip norite ir kada norite. Vos tik panorėję galite bet kada atlikti remontą, ar tam tikrus nedidelius pertvarkymus. Šie emociniai ir psichologiniai veiksniai yra labai svarbūs, nes tai lemia emocinį stabilumą ir pilnavertiškumą. Turint savo namus galite rinktis norimą apdailą, baldus, savo skoniui pritaikytą interjerą. Nuomojantis, turite prisitaikyti jau prie įrengto būsto ir nesvarbu, ar jo interjeras jums prie širdies ar nelabai.

Kodėl verta nuomotis būstą?

  • Mobilumas

Nuomotis būstą patogu tiems, kurie dar nėra apsisprendę dėl savo ateities, kur norite ją sieti, Lietuvoje, ar svetur. Taip pat, tai patogu norint išbandyti naujus rajonus, greitai pakeisti gyvenamą vietą.

Įsigijus būstą, jame turėsite pragyventi ir tai vietai įsipareigoti kur kas ilgiau, nei nuomojame būste. Nuoma suteikia daug didesnį mobilumą, galite kur kas dažniau keisti aplinką, pasirinkti kur patogiau ir geriau gyventi. Dalį žmonių vargina prisirišimas prie vienos gyvenamos vietos, tad nuoma ir galimybė dažniau keisti gyvenamą vietą – išeitis tiems, kurie jaučia nuolatinę rutiną ir kuriems reikia naujovių.

  • Mažesni įsipareigojimai

Nuoma suteikia kur kas mažiau įsipareigojimų nei nuosavas būstas. Tai svarbus aspektas tiems, kuriuos vargina atsakomybė ir įsipareigojimai. Žinoma, nuomojantis būstą taip pat yra tam tikri įsipareigojimai – mokėti nuomą, mokesčius, bet tai kur kas mažesni ir rimtesni nei nuosavo būsto. Nuomojantis būstą jūs ne tik neįsipareigojate bankui, tačiau ir nereikia sukti galvos dėl būsto remonto, santechnikos darbų ir tt.

  • Finansinė našta

Prisiminkime keletą svarbių finansinių aspektų prieš perkant būstą, jums reikia ne tik pradinio įnašo, bet ir pinigų įrengimui, papildomiems dokumentų tvarkymams, o kur dar sugaištas laikas. Jeigu šiuo metu esate nepasirengę tam finansiškai - neturite pradinio įnašo, kuris siekia nuo kelių iki keliolikos tūstančių – nuoma pati geriausia išeitis. Reikia gerai įsivertinti savo finansines galimybes ir stabilumą.

Nuoma suteikia mažesnę finansinę atsakomybę, pavyzdžiui, netekus darbo ar sumažėjus pajamoms, jūs visuomet galite susirasti pigesnį būstą nuomai, na o štai turint paskolą ir esant priklausomam nuo banko, taip lengvai paskolos ir būsto neatsikratysite.

Kokį teisingiausią sprendimą pasirinkti jums? Galite atsakyti tik jūs patys, susidėlioję visus argumentus už ir prieš. Na, o pasimetus, svarstant, visuomet galime pasikalbėti, esu pasiruošęs atsakyti į klausimus, padėti, bei užvesti ant kelio.