Nekilnojamo turto mokestis - kada jį reikia mokėti?

Kasmet Lietuvoje nekilnojamo turto mokestis paliečia maždaug 30 tūkstančių žmonių, tokius duomenis pateikia Lietuvos Respublikos finansų ministerija. Vis dėlto Finansų ministerija siekia, kad nuo 2026 m. jį mokėtų daugiau gyventojų – apie 500 tūkst. O tai reikštų, kad daugiau kaip ketvirtadalis gyventojų būtų įpareigoti žinoti ir laiku sumokėti šį mokestį.

Šiame straipsnyje, pagal šiuo metu galiojančius numatytus įstatymus ir tarifus, išsamiai paaiškinsiu - kas yra nekilnojamo turto (NT) mokestis, kas jį turi mokėti, kiek ir kada?

Trumpai tariant, NT mokestis yra nekilnojamojo turto savininkų tiek fizinių, tiek juridinių asmenų, mokamas mokestis už jiems nuosavybės teise priklausantį nekilnojamąjį turtą.

Kaip sužinoti nekilnojamo turto (NT) mokestinę vertę?

Mokestinė vertė yra apskaičiuojama tik pagal registro nustatytas mokestines vertes. Šiuo atveju Jūsų pirkimo-pardavimo sutartyje nurodytos sumos neturi jokios įtakos Jūsų mokestinei vertei. Mokestinę savo nekilnojamo turto vertę galite sužinoti Registrų centro puslapyje, įvedus objekto unikalų numerį. Tai galite padaryti paspaudus šią nuorodą - https://www.registrucentras.lt/masvert/paieska-un

Turite įsivertinti, kad mokestinė vertė keičiasi kas 5 metus, tad jei rinkoje yra kainų pakilimas, greičiausiai Jūsų mokestinė vertė taip pat padidės. Atminkite, kad jeigu šiuo metu Jums nereikia mokėti nekilnojamojo turto mokesčio, nereiškia, kad jo nereikės mokėti po 5 metų, todėl turint NT - būtina sekti ir tikrintis aktualią informaciją.

Ką reiškia nekilnojamo turto dalis?

Nekilnojamo turto vertės dalis reiškia sumą, kuri viršija 150 000 EUR. Pavyzdžiui, 1 asmuo nusipirko gyvenamąjį objektą, kurio mokestinė vertė 200 000 EUR, tokiu atveju Jūsų turto dalis bus 50 000 EUR, kuri bus apmokestinta 0,5proc tarifu. Mokestinė suma bus nuo 50 000 dalies (50 000 x 05proc = 250 EUR).

Kada reikia mokėti NT mokestį?

NT mokestis yra padalintas į dvi šakas - tai fizinių asmenų gyvenamosios paskirties turtą. Ir komercinės paskirties turtą.

✔️ Fizinio asmens turimo nekilnojamojo turto (gyvenamosios paskirties, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų), žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių),  gyventojo nekilnojamojo turto mokesčio deklaraciją KIT715 pateikti ir sumokėti nekilnojamojo turto mokestį už einamuosius metus reikia iki gruodžio 15 dienos.

✔️ Komercinės paskirties nekilnojamojo turto, pvz., administracinės, maitinimo, paslaugų, prekybos, viešbučių, poilsio, gydymo, kultūros, mokslo, sporto ar kitos paskirties statinius (patalpas), nekilnojamojo turto mokesčio deklaraciją KIT711 pateikti ir sumokėti nekilnojamojo turto mokestį, mokestiniam laikotarpiui pasibaigus, reikia iki kitų metų vasario 15 d.

✔️Juridiniams asmenims, mokėjusiems avansinį pelno mokestį iki vasario 15 d. lieka sumokėti skirtumą tarp privalomo sumokėti ir avansu mokėto turto mokesčio sumos.

Kur reikia sumokėti NT mokestį?

Nekilnojamo turto mokestį galima sumokėti pavedimu į VMI surenkamąją sąskaitą arba įmokų surinkimo paslaugas teikiančiuose padaliniuose (AB Lietuvos paštas, Perlo terminalai, Paysera ir kt.). Mokant nekilnojamo turto mokestį būtina nurodyti įmokos kodą, kuris yra 1001.

Kokie yra NT mokesčių tarifai?

Nekilnojamojo turto mokestis skiriasi ir kinta priklausomai nuo turto paskirties, jo vietos, mokestinės vertės. Nuo tam tikros mokestinės vertės atsiranda progresinis mokestis. Jo tarifas svyruoja nuo 0,3 iki 3 proc. turto mokestinės vertės.

Mokesčių tarifai fiziniams asmenims

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pateiktais duomenimis: Fizinių asmenų valdomų gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės ir poilsio paskirties statinių ar patalpų, taip pat žuvininkystės ir inžinerinių statinių bendros vertės daliai, viršijančiai 150 tūkst. eurų, taikomi progresiniai tarifai:

Mokestinė vertė Tarifas
Turto vertės dalis, neviršijanti 150 000 eurų Neapmokestinama
Turto vertės dalis, viršijanti 150 000 eurų, bet neviršijanti 300 000 eurų 0,5 proc.
Turto vertės dalis, viršijanti 300 000 eurų, bet neviršijanti 500 000 eurų 1 proc.
Turto vertės dalis, viršijanti 500 000 eurų 2 proc.

Speciali tvarka asmenims, auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir asmenims, auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis taikomi šie tarifai:
 

Mokestinė vertė Tarifas
Turto vertės dalis, neviršijanti 200 000 eurų Neapmokestinama
Turto vertės dalis, viršijanti 200 000 eurų, bet neviršijanti 390 000 eurų 0,5 proc.
Turto vertės dalis, viršijanti 390 000 eurų, bet neviršijanti 650 000 eurų 1 proc.
Turto vertės dalis, viršijanti 650 000 eurų   2 proc.


Pavyzdžiui:

Du asmenys įsigijo namą už 800 000 EUR, namo mokestinė vertė pagal Registrų centrą yra 500 000 EUR, neapmokestinama dalis vienam gyventojui 150 000 EUR, tai reiškia, 150 000 x 2 = 300 000 EUR (per abu).

Namo mokestinė vertė 500 000 EUR. Šiuo atveju: 500 000 - 300 000 = 200 000 EUR (Kaip pateikta lentelėje viršuje: turto vertės dalis, viršijanti 150 000 eurų, bet neviršijanti 300 000 eurų apmokestinama 0,5 proc. tarifu.)

Tad 200 000 EUR pritaikant 0,5 proc. tarifą mokėtina suma bus 1000 eurų. /
200 000 x 0,005  = 1000 eurų


Svarbu! Šiuo atveju deklaracijas turi pildyti abu asmenys, kuriems ir priklauso šis turtas.

Mokesčių tarifai turintiems komercinės ar kitos paskirties turtą

Vadovaujantis Valstybinės Mokesčių inspekcijos pateiktais duomenimis: Mokesčio tarifas – nuo 0,5 procento iki 3 procentų nuo visos nekilnojamojo turto mokestinės vertės. Tarifą reikia rinktis pagal savivaldybių priimtus sprendimus, priklausomai nuo to, kurioje savivaldybėje yra nekilnojamas turtas. Savivaldybių sprendimus dėl nekilnojamojo turto mokesčio tarifų rasite paspaudę mygtuką ČIA.

Paspaudus nuorodą būsite nukreipti į oficialų Valstybinės Mokesčių inspekcijos puslapį, kur pasirinkus savivaldybę, kurioje turite komercinės ar kitos paskirties nekilnojamąjį turtą galėsite pasitikrinti tuo metu galiojančius ir tos savivaldybės nustatytus tarifus.

Pavyzdžiui: šiuo metu turite komercinės paskirties (pvz. poilsio kompleksą) Vilniaus mieste, kurio vertė yra 1 000 000 eurų, pagal šiuo metu savivaldybės nustatytus tarifus yra mokamas 0,7 proc. Tarifas, todėl Jūsų mokėtina suma bus: 7000 eurų.


Tačiau reikia pabrėžti, kad tarifai kas metus gali kisti, todėl reiki tikrinti atitinkamos savivaldybės tais metais numatytus tarifas aukščiau nurodytoje nuorodoje.

Apibendrinant

Verta atkreipti dėmesį, kad NT mokestis yra nuolat kintantis įstatymų klausimas, ir reikėtų reguliariai tikrinti galiojančius teisės aktus. Nepakankama informacija arba neteisingas mokesčių įsipareigojimų vykdymas gali lemti baudas ar kitas teisines pasekmes. Todėl turto savininkai turėtų būti nuolat informuoti ir laikytis teisės aktų, siekdami išvengti teisinių problemų.

Jei kyla neaiškumų dėl nekilnojamojo turto mokesčio, arba reikia papildomos informacijos, svarbu žinoti, kad visą aktualiausią ir oficialią informaciją apie NT mokestį galite surasti VMI puslapyje - https://www.vmi.lt/evmi/nekilnojamojo-turto-mokestis    

O jeigu jus domina kita aktuali informacija susijusi su nekilnojamuoju turtu - pirkimas, pardavimas, nuoma ar kitos paslaugos - esu tam, kad Jums padėčiau aiškiai ir paprastai suprasti su nekilnojamu turtu susijusius klausimus ar paslaugas.