Butas ar namas – ką geriau pirkti?

Viename renginyje sutikau dvi šeimas. Sužinoję, kad dirbu su NT pardavimais ir nuoma jie pasivedė mane į šalį ir paklausė, ką jiems rekomenduočiau įsigyti – namą ar butą. Vienai šeimai patariau pirkti namą, o kitai – butą. Vėliau pasirodė, kad tai buvo tėvai ir jų sūnus su žmona. Jie atrodė sutrikę – kaip čia taip? Vieniems butas, kitiems – namas? Tokį klausimą girdžiu nebe pirmą kartą, todėl norėčiau paaiškinti savo poziciją.

Pirmiausia, reikia aiškiai žinoti jūsų ateities planus. Jei esate jauna šeima su 2 mažais vaikais, jūsų ateities planai bus kiek kitokie, nei greitai pensijinio amžiaus sulauksiančios poros su penkiais vaikaičiais, atvažiuojančiais per šventes ir vasaros atostogas. O tai labai svarbu renkantis būstą.

Jaunos šeimos renkasi namus

Jums 25-35 metai. Nuo mokslų baigimo dirbote keliuose darbuose, tada nusprendėte, kad sukaupėte pakankamai pinigų ir dabar jau galite planuoti vaikus. Susilaukėte 2 vaikučių. Kol kas tilpote nedideliame bute, bet nuomotojai kreivai žiūri į jūsų šeimos pagausėjimą ir nervingai laukia kada čia su jumis teks susikirsti teismuose. Pats laikas įsigyti ne erdvesnį butą, o NAMĄ arba bent jau butą kotedže.

25-35 metų jauna šeima yra pilna jėgų ir gali patys atlikti tam tikrus namų ūkio darbus, apsitvarkyti aplinką, užsiveisti nedidelį sodelį ar darželį. Tai idealus metas namui su keliais arais žemės. Ūkininkauti iš miesto niekas nevaro, tačiau pagalvoti apie savo ekologišką vaisių ar daržovę tikrai verta.

Namai yra tinkamiausias būstas jauniems, nebijantiems fizinio darbo žmonėms, kurie savo gyvenimą įsivaizduoja dviese, vaikų apsuptyje.

Jei esate vieniši, turite problemų su sveikata ar amžius nebe tas, namas greičiausiai nėra pats tinkamiausias variantas. Susidursite su iššūkiais, kurie jūsų gyvenimą gali padaryti itin sudėtingu...

Pagyvenę žmonės keliasi į butus

Pastebiu tendenciją – 50-60 metų šeimos pradeda labai aktyviai domėtis buto pirkimu. Iki tol gyvenę erdviame name jie svarsto galimybę grįžti „ant betono“. Kodėl? Priežastis labai paprasta – mažiau iššūkių su namo priežiūra ir išlaikymu. Nebereikia rūpintis kuru šaltajam periodui ar šildymo sistemų priežiūra, neberūpi ir nuotekų duobės valymas, nes visos nuotekos bute suteka į miesto kanalizaciją. Nebėra kiemo, kurį reikia valyti ir prižiūrėti. Be to viskas čia pat – parduotuvė, autobuso stotelė, sporto klubas – nebereikia važiuoti kažkur automobiliu.

Pagyvenusių žmonių nebevilioja ir kassavaitinis namo švarinimas, kai pluša visa šeima. Vienam išsiurbti ir išvalyti 150-200 kvadratinių metrų ploto namą su dviem aukštais nėra taip paprasta... O gamtos kampelį galima rasti ir mieste, tad pasivaikščioti gryname ore su šuniuku visada galima ir didmiestyje.

Kokie gi tie namų ir butų privalumai ir trūkumai?

NAMAS

Privalumai:

  • Didelė kvadratūra – erdvesnis būstas didelei šeimai.
  • Ramesnė aplinka, mažiau kaimynų.
  • Bendruomeniškumas – su kaimynais nori nenori tenka bendrauti kasdien.
  • Saugumas. Ypač, kai aplink kaimynai visą dieną namuose.
  • Gamta. Namas dažniausiai stovi užmiestyje, atokiau nuo pagrindinių kelių.
  • Sodas ir daržas. Nuosavas kiemas.
  • Garantuotos stovėjimo vietos keliems automobiliams.

Trūkumai:

  • Didelis plotas – sunku tvarkyti namus, aplinką.
  • Komunaliniai įrengimai (šiluma, karštas šaltas vanduo, nuotekos) yra pačių namo savininkų reikalas. Juos taip pat prižiūri savininkai.
  • Toli miestui įprasta infrastruktūra – parduotuvės, mokyklos, darželiai, poliklinikos, laisvalaikio centrai ir t.t..
  • Komplikuotas susisiekimas – viešasis transportas važiuoja retai, o šeimai dažnai būtini du automobiliai. Pailgėja susisiekimas su reikalingomis institucijomis.
  • Nelaimės atveju specialios tarnybos važiuoja ilgiau.

BUTAS

Privalumai:

  • Šalia visa reikalinga infrastruktūra – darželiai, mokyklos, poliklinikos, prekybos centrai, sporto klubai ir t.t.
  • Labai geras viešasis transportas ir susisiekimas.
  • Komunalinės paslaugos tvarkomos centralizuotai.
  • Kiemą prižiūri namą administruojanti bendrovė, kuri sprendžia visas kilusias problemas už nedidelį mėnesinį mokestį.
  • Paprasta logistika.

Trūkumai:

  • Maža kvadratūra, tad vietos didelei šeimai gali būti per mažai.
  • Triukšmas iš kaimynų ir gatvės.
  • Daug automobilių, didelė tarša, ne itin sveika aplinka.
  • Problemos su automobilių stovėjimu buto šeimininkams ir jų svečiams.
  • Sudėtinga saugumo situacija. Tam tikrose vietose kriminogeninė situacija gali būti labai sudėtinga, tad gyventi tokioje aplinkoje nėra paprasta.
  • Komplikuotas bendravimas su kaimynais..

Taigi, butas ar namas – ką geriau pirkti?Iš investicinės pusės, labiau apsimoka butas. Pasiūla didesnė keletą kartų, nei namų, tačiau kaina už kvadratinį metrą kur kas didesnė. Be to butą visada galima išnaudoti kaip pajamų šaltinį užsiimant nuoma.

Namas labiau tinkamas, kai šeima yra gausi – bent 4-5 asmenys. Vaikams augti užmiestyje yra kur kas geriau – tyras oras, gamta, daug judėjimo, saugu. Bet vaikai užauga ir išeina į savus namus. Tada galima keltis į naujos statybos butą, kur senatvė bus paprastesnė.

Kodėl jaunos šeimos perka butus, o ne namus? Taip, yra tokia grupė šeimų, kuri gyvena labai aktyvų miestietišką gyvenimą, kai namo grįžta tik pernakvoti. Jiems butas yra geriausias būstas. Kitos jaunos šeimos planuoja turėti vieną, daugiausiai du vaikus, tad 80-100 kv. m. butas yra tikrai pakankamo dydžio. Yra dar viena jaunų šeimų grupė. Jie keliasi į butus, nes nenori gyventi kaime dėl tam tikrų priežasčių.

Deja kartais tokios šeimos pagyvena keletą metų bute ir tada perka namą. Taip nereikia mokėti GPM už parduodamą būstą. Kitiems tiesiog neleidžia finansai įsigyti erdvų namą, tad pasirenkamas ekonominės klasės 2 kambarių butas ne itin prestižiniame miegamajame rajone... Bet su laiku dalis tokių šeimų „pabėga“ į privačius namus ir tuo labai džiaugiasi.

Liūdniausia man, brokeriui, yra klausyti senjorų istorijų, kurie ieško nusipirkti vieno kambario butą: „vyras numirė, vaikai išvažiavo į užsienį, todėl noriu pirkti mažą ekonomišką butelį, kur nugyvensiu paskutines savo dienas...“ Turiu pripažinti, kad vienišiems pagyvenusiems žmonėms tai tikrai gera išeitis.

Ką jūs manote – namas ar butas?