Preliminarioji sutartis – kas tai ir kam to reikia

Kaip įsigyti nekilnojamąjį turtą bei jį parduoti, žingsnis po žingsnio, iki pat galutinio tikslo - jau esu pasakojęs. Tačiau parduoti ar įsigyti būstą, ne visuomet atrodo lengva užduotis, ypatingai tuomet, kai reikia rengti ir pasirašinėti sutartis. Nekilnojamojo turto pirkimo bei pardavimo procese yra sudaromos dvi sutartys – preliminarioji ir vėliau pagrindinė ( kurią patvirtina notaras). Tačiau ar žinote kam skirta preliminarioji sutartis ir kodėl ją sudaryti yra būtina?

Preliminarioji sutartis yra tarsi susitarimo ir sandorio tarp šalių įtvirtinimas. Perkant ir parduodant būstą turime būti atidūs ir įvertinti visas galimas rizikas. Preliminaria sutartimi yra užtikrinamos būsimo sandorio garantijos, tai reiškia, kad ši sutartis užtikrina, kad bus sudaroma pagrindinė – notarinė sutartis. Preliminarioje sutartyje turtas dar nėra perleidžiamas, tačiau šia sutartimi sutariama sudaryti pagrindinę sutartį pas notarą.

Ką svarbu žinoti apie preliminariąja sutartį ir jos sudarymą?

  • Sutartis gali būti tik rašytinė – nebūkite patiklūs, ne visi santykiai tarp žmonių grįsti tik pasitikėjimu ir sąžiningumu, todėl sutartis turi būti tik rašytinė. Žodinis susitarimas neturi jokio teisinio pagrindo ir laikomas negaliojančiu. Sutartis gali būti paprasta, rašytiniu būdu ir nebūtinai turi būti tvirtinama notaro biure.
  • Sutarties tikslumas – sudarant preliminarią sutartį svarbu tikslumas ir atidumas. Sutartyje nurodykite tikslią sudarymo datą, vietą, vardus, pavardes, asmens kodus, turto adresą, statybos metus, plotą, kambarių skaičius. Sutartyje tiksliai įrašykite turto kainą, mokamo avanso dydį. Jeigu turtas parduodamas su baldais, buitine technika į atskirą lapą galite įtraukti paliekamus daiktus, buitinę techniką ir kt.
  • Esminės sąlygos – sutartyje būtina įtraukti visus svarbiausius įsipareigojimus ir sąlygas: patalpų perdavimo terminą, atsiskaitymo būdą, atsakomybę už sutarties nevykdymą (įsivertinkite baudos dydį ir dėl kokių priežasčių bei kada ji gali būti taikoma).

Sutarties keitimas

Preliminarioje sutartyje sąlygų keisti negalima, o jų nesilaikymas ar sulaužymas gali užtraukti vienai ar kitai šaliai sutartyje numatytą baudą. Sąlygas nežymiai galite keisti, papildyti tam tikrus punktus, tačiau tik abipusiu ir palankiu susitarimu. Jeigu viena iš pusių nesutinka arba nesutariama dėl sąlygų keitimo ar pildymo - to daryti negalima.

Atsakomybė

Atminkite, kad rašytinė preliminari sutartis yra svarbus dokumentas ir pagrindas, susidarius nepalankioms aplinkybėms, ginčui bei sąlygų nevykdymui spręsti. Atsakingai įvertinkite visas atsakomybes, nes jų nesilaikymas gali labai brangiai „kainuoti“. Sąlygų neįvykdymas gresia civiline atsakomybe, tai reiškia, kad vienai ar kitai pusei neįvykdžius įsipareigojimų turi būti atlygintos išlaidos, numatyta bauda.

Ir pabaigai, trumpa atmintinė, kokie yra preliminarios sutarties bruožai?

  • Tikslus susitarimas dėl pagrindinės sutarties sudarymo
  • Aiškus pagrindinių ir svarbiausių sąlygų išdėstymas sutartyje
  • Sutariamas laikotarpis per kurį turi būti sudaryta pagrindinė sutartis ir į tą laikotarpį įeinantys procesai

Savarankiškai parduodant ar norint įsigyti nekilnojamąjį turtą be brokerio pagalbos, sudaryti sutartį gali tapti ne lengva užduotis. Joje turi būti įtrauktos ir apibrėžtos visos sąlygos, jų nesilaikymas ir kiti aspektai. Nežinote kaip teisingai tai atlikti? Kreipkitės ir padėsiu nepasimesti sutarčių sudarymuose bei teisingai ir teisiškai atlikti šiuos procesus.