Pirmojo būsto įsigijimo žingsniai

Pirmasis būstas, dažnam, tikriausiai tampa vienu iš svarbiausių gyvenimo pirkinių. Pripažinkime, vos tik pradėję savarankišką gyvenimą, retas, kuris iš karto gali pirkti būstą, tad dažniausiai, jį – nuomojasi. Nuomotis būstą nėra taip ir blogai, tokį sprendimą dažnai renkasi jauni žmonės, pradėję studijuoti, ar vos tik baigę studijas, pradėję dirbti savo pirmuosius darbus. Tačiau laikui bėgant, o finansinėms galimybėms leidžiant, tikriausiai ne vienas jaunas žmogus, ar šeimą sukūrusi pora pagalvoja apie savo nuosavą būstą. Tačiau čia ir pradeda kilti įvairūs klausimai, o nuo ko pradėti? Esu pasiruošęs atsakyti bei patarti, tuos pirmuosius žingsnius, nuosavo būsto įsigijimo link.

FINANSAI

Nesvarbu, kokio amžiaus esate, ar jau sukūrę šeimą, ar dar ne, nusprendus žengti žingsnį - pirkti būstą, pirmiausia turite apgalvoti ir žinoti savo finansines galimybes. Žvelgiant iš praktinės pusės, didžioji dalis žmonių, būstą perka su banko teikiama paskola. Tad pirmasis žingsnis ir turi prasidėti nuo banko, kadangi patiems, savo finansines galimybes apsiskaičiuoti nėra lengva užduotis.

Žinoma, galite naudotis internete esančiomis, banko sudarytomis skaičiuoklėmis. Jų pagalba, įvedę savo pajamas, finansinius įsipareigojimus, bei kitus reikalingus duomenis, galite gauti paskolos sumą, kurią jums bankas suteiktų. Tačiau šie skaičiavimai ir skaičiuoklės nėra visiškai tikslios, tad siūlau nepasitikėti jomis aklai. Geriau kreipkitės į banką, ten jus išsamiai supažindins su paskolos teikimu, taip pat, bus išsiaiškinti jūsų, ar jūsų šeimos finansai ir galimybės.

BŪSTO PAIEŠKA

Banke išsiaiškinę finansinius klausimus, leiskitės į paieškas. Na, tikriausiai jau prieš tai, užmetėte akis, į šiuo metu esančius būsto pasirinkimus, o jų tikrai nemažai. Išsirinkti tą vienintelį, gali tapti tikru iššūkiu. Svarbu, išsiaiškinti savo poreikius, bei – pagalvoti apie ateitį. Nuspręsti, norite buto ar namo, kotedžo, o gal jaukaus sodo namelio. Būstą pirksite jau įrengtą, ar su daline apdaila, o gal viską nuspręsite statyti nuo 0. Užduotis ne iš lengvųjų, tiesa?

Jeigu atsiduriate tokiame abejonių, klausimų ir svarstymų kelyje, kuriame pabaigos dar kol kas nesimato, tuomet, galite šią naštą, na bent jau dalį jos, nusimesti nuo savo pečių. Esu pasiruošęs ne tik padėti būsto paieškose, bet ir atsakyti į visus iškilusius klausimus.

TURTO VERTINIMAS

Finansinės galimybės nustatytos, būstas išsirinktas, atrodo pusė darbo jau padaryta. Tačiau, dar neskubėkite džiaugtis. Galutinai nusprendus ir išsirinkus koks būstas taps jūsų namais, turite atlikti nepriklausomą, išsirinkto turto vertinimą. Nustatyti turto rinkos vertę naudinga – įsitikinsite, ar pasirinkto nekilnojamojo turto rinkos vertė atitinka pardavėjo nustatytą kainą.

PASKOLOS PARAIŠKA

Atkreipkite dėmesį, kad pirmą kartą nuvykę, ar kitais būdais susisiekę su banku, jūs tik įsivertinate savo finansines galimybes. Tuomet jums suteikiama visa informacija dėl paskolos gavimo, atsakoma į svarbiausius klausimus.

Į banką dar teks sugrįžti jau apsisprendus ir teks pateikti paraišką. Tai galite padaryti iš namų, užpildant paraišką internetu, arba nuvykus į banko skyrių. Užpildžius paraišką ir pateikus nepriklausomą turto vertinimą – belieka laukti. Būkite kantrūs, tai gali užtrukti, nesitikėkite atsakymo sulaukti tą pačią diena, bankas jūsų neužmirš, o vos įvertinę paraišką, iš karto pateiks jums atsakymą.

Jeigu visgi atsakymo nesulaukiate jau kuris laikas, BŪTINAI patys susisiekite su banku.

SUTARTYS

Sulaukę banko sprendimo, ir jeigu jis palankus, turite praeiti dar kelis svarbius žingsnius. Bankas jus detaliai supažindins sutartimi. Atidžiai, nepatingėkite ir įsiskaitykite į visas sutarties sąlygas, tai darykite ramioje aplinkoje, o iškilus klausimams - būtinai kreipkitės.

Taip pat, su pardavėju turite sudaryti preliminarią sutartį. Preliminarioji sutartis turi būti rašytinės formos. Esminės sutarties sąlygos turėtų būti tokios: nurodomos sutarties šalys (Pirkėjas ir Pardavėjas), nurodoma kaina, terminai, įsipareigojimai, apibrėžiamos sutarties nevykdymo sąlygos.

Banko sutartis pasirašysite banko skyriuje, tuomet dar liks pirkimo sutartis. Pagrindinė pirkimo – pardavimo sutartis pasirašoma pas notarą, kuomet nekilnojamojo turto pardavėjas turi visas reikalingas pažymas, leidimus ir kt. dokumentus sandoriui sudaryti, o pirkėjui yra išduotas banko garantinis raštas, dėl paskolos suteikimo, arba jau yra pasirašyta kredito sutartis.

PASKUTINIAI ŽINGSNIAI

Neišsigąskite, visas kelias galbūt atrodo varginantis. Neneigsiu, jeigu tai pirmo būsto pirkimas, jis šiek tiek sudėtingesnis, su daug klausimų, neaiškumų, tačiau - nėra neįmanomas. Taigi, jau aptarus tiek žingsnių, formalumų, dar šiek tiek pabaigai.

Reikės atlikti įkeitimo sandorį (hipoteką), banko nurodytame, arba išsirinktame notarų biure. Kai kredito sutartis pasirašyta su banku, ir atlikote objekto įkeitimą notarų biure, bankas, įprastai kelių dienų bėgyje atliks mokėjimą pardavėjui. Jums asmeniškai, dėl pinigų išmokėjimo pardavėjui, nieko daryti nereiks – tuo rūpinasi bankas. Na ir dokumentaliai, paskutinis žingsnis – su pardavėju dar kartą nukeliaukite pas notarą, kuris patvirtins, kad įvykdėte visus įsipareigojimus.

Taip pat, nepamirškite, perimant objektą fiziškai, būtina pasirašyti priėmimo – perdavimo aktą. Jame turite nurodyti nuo kada perimate skaitiklių rodmenis. Toks aktas reikalingas kaip įrodymas, nuo kada atsiranda fizinė atsakomybė už objektą ir aišku, nuo kurių rodmenų sudarysite sutartis su tiekėjais.

Taigi, dar kartą apibendrinu pagrindinius veiksmus eilės tvarka, norint nepasimesti ir siekiant savarankiškai nusipirkti objektą su paskola, arba be jos.

Jei perkama su paskola:

  1. Finansų įvertinimas ir skolinimosi galimybių išsiaiškinimas;
  2. Norimo būsto paieška;
  3. Žodinis sąlygų aptarimas su Pardavėju;
  4. Nepriklausomas turto vertinimas išsirinktam objektui, kuris skirtas kredito įstaigai;
  5. Rašytinis Preliminarios sutarties pasirašymas su Pardavėju;
  6. Pirkėjas arba Pardavėjas registruoja laiką notarų biure, ir pateikia reikalingus dokumentus sandoriui (reikalingų dokumentų sąrašą pateikia notaras)
  7. Notarinė sutartis;
  8. Įkeitimo sandoris (hipoteka);
  9. Banko pinigų išmokėjimas ir patvirtinimas apie atsiskaitymą notarų biure (pakvitavimas);
  10. Būsto fizinis perrimimas pasirašant priėmimo - perdavimo aktą.

Perkant be paskolos , nereikalingi - 3 punktas (realios vertės nustatymas pagal įvykdytus sandorius) ir 7 punktas (įkeitimas bankui).

Jei visgi tai atrodo painu, neturite laiko ar patirties – kreipkitės į mane. Esu pasiruošęs atsakyti į iškilusius klausimus bei padėti geromis sąlygomis ir saugiai, įsigyti naujus namus.