Nekilnojamojo turto pardavimas turint nepilnamečių vaikų

Jei norite parduoti būstą, kuriame šiuo metu gyvenate su nepilnamečiu vaiku, ar keliais, pasiruoškite papildomai biurokratijos porcijai. Reikės dar dokumentų ir tam tikrų procedūrų. Šiame straipsnyje NT brokeris primena, ką reikia daryti, kai norite parduoti namą arba butą, kur gyvena vaikai.

Pirmiausia, susipažinkite su įstatymais. Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme nustatyta, kad vaikas visada turi teisę į gyvenamąjį būstą. Kitaip tariant, jis negali likti gatvėje - jis privalo kažkur gyventi iš karto, o ne po mėnesio ar dviejų. Šiam įstatymui antrina ir Lietuvos Respublikos Konstitucija, ginanti vaikų teises į gyvenamąją vietą, todėl į visus būsto reikalus įsikiša dar ir teismas, nes vaiko gerovė yra viešasis interesas, kurį ginti yra būtent teismo pareiga.

Taigi, parduodami būtą su vaikais, papildomai turėsite reikalų ir su savo apylinkės teismu. Teismui svarbu užtikrinti ir įrodyti, kad jūsų vaikas ar vaikai turi, kur gyventi viso būsto pardavimo proceso metu ir po jo. Pirmas darbas, kurį turite padaryti - priregistruoti vaiką pas senelius arba oficialiai išnuomotame bute (primename, kad nuomos sutartis galios tik tada, kai ji bus įregistruota VĮ "Registrų centras" ar patvirtinta notariškai). Kai priregistruojate, būtinai paimkite pažymą iš savivaldybės apie to būsto sudėtį, tarp kurių bus ir jūsų vaikas/vaikai. Tai vienas iš įrodymų, kad vaikas turi kur gyventi realiai, ne tik "ant popieriaus".

Per tą laiką, kol tvarkote vaiko registravimo klausimus, su būsimaisiais savo būsto pirkėjais sudarykite preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį. Be šios sutarties teismas su jumis nesikalbės. Jam reikalingas įrodymas, kad būsto pirkimo-pardavimo procesas iš tiesų vyksta.

Neturite, kur gyventi? Tada reikalingas notariškai patvirtintas jūsų būsto pirkėjų sutikimas, kad pirkėjai leidžia jums ir jūsų vaikams laikinai gyventi būsto prikimo-pardavimo proceso metu. Tokiu atveju preliminarios pirkimo-pardavimo sutarties nereikia, tačiau teismui vis tiek kils klausimų "o kur vaikas gyvens po pardavimo"? Jei tuo pačiu metu ketinate patys pirkti kitą būstą, bendraujate su bankais dėl paskolos, problemų neturėtų kilti. NT brokeris vis tiek rekomenduoja pasiruošti preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį, kad teismas nekeltų papildomų problemų.

Kai jau turite preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį, galite pateikti teismui dokumentus ir prašymą gauti teismo leidimą parduodant būstą.

Reikalingi dokumentai teismo leidimui parduoti būstą gauti:

 1. Prašymas;
 2. Abiejų sutuoktinių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijos;
 3. Santuokos arba ištuokos liudijimo originalą ir kopiją;
 4. Nepilnamečio vaiko ar vaikų gimimo liudijimų kopijos ir originalai;
 5. Gyventojų registro tarnybos pažyma apie gyvenamąją jūsų ir vaikų vietą;
 6. Registrų centro pažymėjimas apie parduodamo arba įkeičiamo buto arba namo įregistravimą;
 7. Jei būstą norite įkeisti, reikalingos pažymos apie abiejų sutuoktinių gaunamą darbo užmokestį ar kitas pajamas (pažymos apie akcijas, dividendus, individualios veiklos pajamų deklaracijas ir t.t.);
 8. Preliminari buto ar namo pirkimo-pardavimo sutartis;
 9. Kiti įrodymai apie tai, kur šeima ir nepilnametis vaikas gyvens po būsto pardavimo;
 10. Vaiko teisių apsaugos skyriaus pažyma, kurią išduoda savivaldybė
 11. Kredito sutarties kopija arba raštas iš banko, patvirtinantį kredito suteikimą, jei būstą įkeičiate bankui.

Tai nemažai dokumentų, žinoma ne visų jų gali prireikti, atsižvelgiama pagal individualia situaciją, bet vistiek surinkimui reikia laiko, tad planuokite bent savaitę dokumentų surinkimui. Patogiausias variantas visus dokumentus su prašymu pristatyti į apylinkės teismą. Tačiau jei aplinkybės susiklostė taip, kad pateikti fiziškai negalite, galima pateikti prašymą ir internetu. Kai pateikiate visus reikalingus dokumentus teismui, jis priima sprendimą per 5 darbo dienas ar net greičiau.

Yra viena procesą palengvinanti sąlyga. .

Jei turite ne vieną gyvenamąjį būstą, teismo leidimo nereikia.

Visus dokumentus pildo vienas iš vaikų tėvų arba notariškai patvirtintas atstovas. .

Kai gaunate teismo leidimą jūsų būstą parduoti, toliau tvarkote pirkimo-pardavimo reikalus su savo pirkėjais, banku, notaru. Apsišarvuokite kantrybe, ir iš karto numatykite papildomas 2 savaites, kurias galimai užtruksite, kol gausite teismo leidimą. NT brokeris čia padėti gali nebent patarimais ir su preliminaria pirkimo-pardavimo sutartimi, nes visą kitą dokumentaciją turėsite gauti ir ruošti patys.