Mokesčiai už parduodamą NT – kada jų NEREIKIA mokėti

Parduodate savo nekilnojamąjį turtą? Ar žinote, kad gali tekti susimokėti gyventojų pajamų mokestį? Tie 15 proc. kartais labai keičia visą pardavimo tvarką ir situaciją, todėl šiandien norėtume priminti kelias situacijas, kada mokesčių mokėti NEREIKIA. Taigi, 15 proc. nuo parduodamo NT lieka jums. Galite tai vadinti sutaupymu arba mokesčių optimizavimu. Kai kas norėtų tai pavadinti mokesčių vengimu, tačiau tai nėra visiškai teisinga. Juk ne veltui valstybė suteikia galimybę mokesčių nemokėti už tam tikromis sąlygomis parduodamus namus, butus, sklypus.

10 metų senumo NT

VMI sako aiškiai: jeigu jūsų nekilnojamas turtas yra 10 ir daugiau metų senumo, jį parduodami gyventojų pajamų mokesčio neturite mokėti. Kitaip sakant, jei butą įsigijote 2007, o šiais metais norite jį parduoti, galite būti ramūs - GPM mokėti nereikės, nes butui yra jau 12 metų. Jis pora metų senesnis, nei numatytas 10 metų terminas. Seniau šis terminas buvo mažesnis, tačiau juo buvo gana smarkiai piktnaudžiaujama, todėl jis buvo pailgintas iki 10 metų., kad sutramdytų NT perpardavinėtojus.

2 metus tai buvo jūsų deklaruota gyvenamoji vieta

Mokesčių inspekcija aiškina, kad mokesčių mokėti nereikia, jei parduodate būstą kartu su žeme, kuriame buvote deklaravęs savo gyvenamąją vietą bent 2 paskutinius metus.

Jeigu ketinate parduoti butą ar namą, kuriame gyvenote kiek trumpiau, nei 2 metus, mokesčių mokėti nereikės tik su vien sąlyga - už pajamas, kurias gausite pardavę tokį būstą per 12 mėnesių turite pirkti kitą būstą, nesvarbu, ar Lietuvoje, ar kitoje ES šalyje. Aišku, naujai įsigytame būste turėsite deklaruoti gyvenamąją vietą.

Paprasčiau kalbant - mokesčių mokėti nereikia, jei butą parduodate ir iš karto perkate namą, kuriame tikrai gyvensite. Per metus laiko galima įsirengti namą ar butą nuo nulio. Tokia situacija yra labai dažna, nes būtent taip pagausėjus šeimai elgiasi tūkstančiai NT savininkų. Svarbu, kad būtų deklaruota gyvenamoji vieta.

Maža smulkmena: tai privaloma abiem sutuoktiniams, ypač, kai jie abu nurodyti kaip būsto savininkai. Situacija, kai kažkuris iš sutuoktinių yra deklaravęs gyvenamąją vietą pas tėvus kaime ar kitame bute gali smarkiai apsunkinti tokią mokesčių optimizavimo situaciją.

Pirkite/gavote už daugiau, parduodate už mažiau

Pirmiausia reiktų paaiškinti, kaip skaičiuojamas mokestis, kurį turite sumokėti parduodami savo NT. 15 proc. gyventojų pajamų mokestis yra skaičiuojamas nuo jūsų gauto pelno už parduotą NT. Tai reiškia, kad pardavę savo sklypą, namą ar butą, turėsite paskaičiuoti, kokį pelną už jį gavote.

Pavyzdžiui, 2010 metais pirkote butą už 100 000 eurų. Pardavėte šį butą 2019 metais už 125 000 eurų. Jo neišlaikėte 10 metų ir pastaruosius 2 metus ten nebuvote registruoti, todėl pasiruoškite mokėti mokesčius. Pardavimo metu notarui išleidote 1000 eurų. Tai jūsų nuostoliai, nuo kurių mokesčių mokėti irgi nereikia. Pagal VMI aiškinimą, turite mokesčius paskaičiuoti nuo savo pelno. Taigi 125 000 eurų pardavimo kaina - 100 000 buto įsigijimo kaina - 1000 eurų išlaidos notarui = 24 000 eurų pelno. Nuo šios sumos jūs ir turite sumokėti 15 proc. mokesčių - 3600 eurų. Mokama kitais metais deklaruojant pajamas.

Deja, ne visada NT sandoriai yra pelningi. Gali būti tokia situacija, kad pirkdami arba gaudami NT (dažniausiai paveldėjimo būdu, nes laimėjimai loterijose - labai reti) mokėjote brangiau, nei parduodate. Tokiu atveju, jūs pelno iš NT negaunate, todėl mokesčių mokėti nereikia.

O kaip elgtis, kai butą nusipirkote už 50 000 be jokios apdailos ir nebaigtą įrengti? Jį sutvarkėte ir įrengėte iki 100 proc. baigtumo ir pardavėte už 70 000? VMI aiškina, kad įsigijus nebaigtos statybos būstą ir jį suremontavus, jūsų pelnas skaičiuojamas atmetus visas remontui ir statyboms skirtas išlaidas.

Taigi, jei butą pirkote už 50 000, remontui išleidote 20 000 ir turite tai įrodančius dokumentus, jūsų pelnas yra... 0 eurų. Taigi mokesčių mokėti nereikia. Aišku, išlaidas statyboms ir remontui reikia pagrįsti oficialiomis ir legaliomis sąskaitomis, kurios įrodo statybos medžiagų bei darbų pirkimą.

Dar viena smulkmena - jei iš banko paėmėte paskolą, palūkanos, kurias mokate kiekvieną mėnesį, į jūsų išlaidas nėra įtraukiamos, tik sumokėtos paskolos dalis.

Reziumuokime. GPM už parduodamą NT mokėti nereikia, jei:

  • Išlaikėte NT nuosavybę 10 ir ilgiau metų;
  • 2 pastaruosius metus iki pardavimo gyvenote būste ir buvote deklaravę gyvenamąją vietą;
  • Parduodate savo būstą, kuriame esate registravę gyvenamąją vietą ir per metus įsigysite kitą būstą bei deklaruosite jame gyvenamąją vietą;
  • Pardavėte pigiau, nei pirkote ar gavote savo NT (dovanų ar paveldėjimo būdu);
  • Remontavote įsigytą būstą ir patyrėte daugiau išlaidų statybos darbams, nei pelno (ir galite tai įrodyti).

Ir tai nėra mokesčių vengimas. Tiesiog reikia žinoti, kada mokesčių mokėti nereikia, nes pati valstybė numato tokias galimybes ir "lengvatas".

Jei turite išskirtinę ar nestandartinę pirkimo/paveldėjimo/dovanojimo situaciją, prašome kreiptis individualiai ir informuosiu, ką geriausia padaryti vienoje ar kitoje situacijoje.