Kaip gauti paskolą būstui? Procesas ir žingsniai

Būsto pirkimas kai kam gali pasirodyti ne tik džiuginantis procesas, tačiau ir keliantis tikrą galvos skausmą. Vienas iš stresą keliančių sprendimų – paskolos gavimas. Būsto paskolos gavimas daug kam gali pasirodyti itin sudėtingas procesas, ir taip, jeigu tai jūsų pirmasis būstas, visas procesas gali pasirodyti ne džiuginantis, o komplikuotas ir keliantis tikrą galvos skausmą. Kad taip nenutiktų, galiu jums padėti, ne tik pakonsultuosiu būsto įsigijimo klausimais, bet ir padėsiu nepasimesti dokumentų tvarkyme. O dabar, keletas patarimų apie tai, kaip gauti paskolą būstui.

Žinoma, turiu informuoti, kad kiekvienas atvejis yra individualus, tad čia išvardintų žingsnių, priklausomai nuo jūsų situacijos, gali būti daugiau ar mažiau.

1. ĮSIVERTINKITE SAVO FINANSINES GALIMYBES

Būsto pirkimas – atsakingas žingsnis, todėl prieš nusprendžiant būstą įsigyti su paskola, vienas svarbiausių ir pirmųjų žingsnių – savo finansinių galimybių įsivertinimas. Atkreipkite dėmesį į tai, kad ko gero įsipareigoti bankui teks ne vieniems, o dažniausiai net keliolikai metų.

Pagrindiniai dalykai - savo, arba savo šeimos finansinė situacija ir turimas pradinis įnašas. Atminkite, kad mėnesio būsto paskolos įmoka, kartu su kitais turimais finansiniais įsipareigojimais neturi būti didesnė kaip 40proc. visų šeimos pajamų.

Kitas aspektas – įnašas, kurį turite būti sukaupę prieš kreipiantis į banką dėl paskolos. Koks jis turėtų būti? Bendroji taisyklė pradiniam įnašui yra ta, kad nuosavos lėšos turėtų siekti ne mažiau kaip 15 proc. įsigyjamo būsto kainos ar vertės. Jis gali kisti nuo norimo įsigyti būsto – ar jis naujos statybos ar senos.

2. KONSULTACIJA

Norint gauti paskolą būstui, pirmiausia jums reiktų konsultacijos, nekilnojamo turto klausimais nemokamą konsultaciją galiu suteikti aš, finansiniais klausimais galite kreiptis į banką. Galite registruotis ir vykti į konsultacijas į tiek bankų, kiek tik norite, jeigu tik turite laiko ir noro, tuomet būsite visiškai užtikrinti savo pasirinkimu. Jeigu būsto dar neišsirinkę – nieko tokio, galite aptarti ir apgalvoti savo finansines galimybes bei poreikius. Konsultacijai banke būkite pasiruošę, banko vadybininkas suteiks visą jus dominančią informaciją apie paskolos gavimą. Kokius klausimus verta užduoti banko vadybininkui?

  • Kokią sumą būsto paskolai galite gauti?
  • Kokias palūkanas siūlo bankas?
  • Kokiam maksimaliam laikotarpiui gali būti suteikta paskola?
  • Koks įnašas bus reikalingas būsto pirkimui?
  • Kokios papildomos išlaidos: sutarties mokestis, kiti papildomi mokesčiai susiję su paskolos gavimu?
  • Kokios sąlygos keliamos būsto paskolai gauti?

3. TURTO VERTINIMAS

Paskolai gauti Jums bus reikalingas turto vertinimas. Tad jeigu išsirinkote būstą, galite kreiptis dėl realios turto vertės nustatymo, jis vyksta tik gavus būsto savininko leidimą. Tam tikrais atvejais būsto vertinimas nėra reikalingas, tai gali būti tais atvejais, jeigu perkate naujos statybos būstą, tačiau dėl to reiktų konsultuoti su banko skyriaus konsultantu.

4. PASKOLOS PARAIŠKA

Paskolos paraišką užpildyti galite nuvykę į banko skyrių, arba internetu. Dokumentai kurių reikės paskolos paraiškai: asmens tapatybės dokumentas, paskolos paraiška, realios turto vertės ataskaita (jeigu reikia). Jeigu paskolą imate kartu su sutuoktiniu, reikės tokių pačių dokumentų ir jam. Taip pat gali būti daugiau reikiamų dokumentų, tačiau apie tai informuos, arba jeigu pildysite paraišką internetu – matysite kokių dokumentų reikės.

5. PASKOLOS PARAIŠKOS VERTINIMAS

Užpildžius paraišką ir pateikus visus būtinus dokumentus, bankas pradeda vertinti paskolos suteikimo riziką, nustatomos paskolos sąlygos. Gali būti, kad bankas su jumis dar norės susisiekti ir paprašys patikslinti informaciją, arba užduos papildomų klausimų.

6. BANKO SPRENDIMAS

Banko sprendimai dažniausiai priimami per 48 valandas. Apie sprendimą esate informuojami telefonu arba elektroniniu paštu. Bankai pateikia itin išsamius sprendimus, kuriuose yra išdėstoma visa svarbiausia informacija apie paskolą: paskolos rūšis, palūkanos, suma, terminai ir kitos išlaidos. Jeigu dėl paskolos gavimo kreipėtės tik į vieną banką ir jis atmetė sprendimą suteikti paskolą, galite kreiptis į kitą banką su reikiamais dokumentais. Galite kreiptis į tiek bankų, kiek norite. Ne vienas bankas, gali sutikti suteikti paskolą, tuomet verta išsirinkti labiausiai jūsų poreikius atitinkantį pasiūlymą.

Dėl kokių priežasčių bankas gali nesuteikti paskolos?

  • Nepakankamas finansinis stabilumas – bankas įvertina jūsų finansines rizikas mokėti paskolą bankui, tad jis mato ir apskaičiuoja jūsų ar jūsų šeimos finansines galimybes, tad jeigu jos yra nepakankamos paskolos įmokoms mokėti - gali atmesti jūsų prašymą.
  • Bloga kredito istorija – ankščiau turėjote paskolų, ar greitųjų kreditų, tačiau laiku jų negrąžinote ar įklimpote į skolas? Tai gali byloti apie blogą kredito istoriją, kurią mato bankas ir dėl to gali atmesti jūsų paraišką.
  • Lietuvos banko teigimu, norint gauti paskolą darbo sutartį turintiems asmenims, užtenka parodyti pastarųjų šešių mėnesių atlyginimą, savarankiškai dirbantieji asmenys turi pateikti dviejų metų pajamas. Dirbantiems su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažymėjimu, bankas gali nesuteikti paskolos, jeigu už suteiktas paslaugas Jūsų klientai su jumis atsiskaito grynais pinigais. Tokiu atveju bankas nepalankiai vertina gautas pajamas ir greičiausiai dėl to gali nesuteikti skirti banko paskolos.

7. PASKOLOS SUTARTIS

Vienas iš svarbiausių etapų, su banko parengta sutartimi turite pilnai susipažinti ir ją atidžiai perskaityti. Prieš pasirašant sutartį reikia susipažinti su visais joje esančiais punktais, o esant neatitikimams arba neesant tikriems dėl tam tikrų sąlygų, būtinai kreiptis į banko skyriaus konsultantą. Banko sutartys pasirašomos banko skyriuje, jeigu paskolą imate su sutuoktiniu, reikės jūsų abiejų parašų.

Pasirašius sutartį jums dar reikės atlikti keletą dokumentinių procedūrų su pardavėju, notarų biure. Apie jas plačiau galite skaityti mano straipsnyje, apie pirmojo būsto įsigijimo žingsnius, kuriuose detaliai supažindinu su etapais, po paskolos sutarties pasirašymo su banku. Juos galite perskaityti čia –>

Jeigu norite įsigyti būstą su paskola, tačiau neturite tam pakankamai patirties, o visi finansiniai ir būsto paieškos sprendimai verčia imtis už galvos – kreipkitės, ne tik pakonsultuosiu, tačiau ir padėsiu įsigyti būstą, pasidaryti būsto vertinimą, padėsiu susitvarkyti reikiamus dokumentus, bei nukreipsiu pas kvalifikuotus bankų vadybininkus, kurie greitai ir kokybiškai Jus aptarnaus.