Dovanoto nekilnojamojo turto pardavimas: ką turite žinoti?

  • Nekilnojamasis turtas, gautas dovanų dažniausiai iš artimųjų, gali tapti džiaugsminga dovana. Tačiau anksčiau ar vėliau nusprendus šią dovaną parduoti, gali kilti netikėtų klausimų ir neaiškumų, ypač susijusių su mokesčiais. Nesvarbu ar gavote dovanų sklypą, butą, namą ar bet kokį kitą nekilnojamąjį turtą, norint jį parduoti svarbu žinoti visus su tuo susijusius niuansus. Ne visais atvejais dovanoto nekilnojamojo turto pardavimas Jums atneš tik pajamas, dažnu atveju teks susimokėti ir mokesčius.

    Pasitaiko, jog į mane kreipiasi klientai, kurie ketina parduoti dovanotą nekilnojamąjį turtą, tačiau jiems kyla patys įvairiausi klausimai, ne tik kaip tai atlikti teisingai, tačiau ir kokius mokesčius reikia ar nereikia susimokėti. Todėl šiame straipsnyje išsamiai aptarsiu visus dovanoto nekilnojamo turto pardavimo niuansus ir mokesčius, kuriuos gali tekti sumokėti.

    Jeigu norite sužinoti apie nekilnojamojo turto dovanojimą bendrai, galite skaityti mano ankstesnį straipsnį paspaudus ČIA, o jeigu norite jau parduoti dovanotą turtą, kviečiu skaityti toliau:

    Dovanoto nekilnojamojo turto pardavimas ir apmokestinimas

    Kada galima parduoti dovanotą nekilnojamąjį turtą?

    Daugeliui iškyla klausimas - ar galima parduoti nekilnojamąjį turtą, kuris buvo padovanotas ir ar tai galima padaryti bet kada? Parduoti dovanotą turtą galimą, ir jį galima parduoti bet kada, kai tik jis taps jūsų nuosavybe ir bus įregistruotas VĮ Registrų centre, tačiau reikia žinoti mokestinius niuansus.

    Dovanoto nekilnojamojo turto pardavimo apmokestinimas

    Vadovaujantis Valstybinės Mokesčių Inspekcijos Prie Lietuvos Respublikos Finansų Ministerijos numatytais įstatymais pažymima, kad pajamos už parduotą turtą, kuris buvo gautas kaip dovana, yra apmokestinamas GPM tik tada, jei dovanos gavėjas 10 metų nuo dovanojimo datos neišlaikė savo nuosavybės teisės į dovanotą turtą.

    Tokiu atveju turi būti mokamas 15 proc. GPM, skaičiuojamas nuo gauto nekilnojamojo turto vertės prieaugio. Dėl šios priežasties rekomenduoju NT dovaną priimti pagal Registrų nustatytą vertę arba pagal vertintojų nustatyta vertę.

    Kaip pavyzdys: jeigu nekilnojamojo turto vertė jį gavus kaip dovaną buvo 50 000 Eur, o asmuo jo neišlaikė 10 metų, arba nebuvo deklaravęs reikiamą laiką gyvenamosios vietos ir pardavė už 55 000 Eur, apmokestinamas tik 5 000 Eur prieaugis, o ne visa suma.

    GPM netaikomas:

    • Jeigu dovanotas NT buvo išlaikytas daugiau kaip 10 metų.
    • Taip pat, jeigu pardavėjas bent paskutinius 2 metus iki nekilnojamojo turto pardavimo gyveno tame būste ir ten buvo deklaravęs savo gyvenamąją vietą.

    Norint plačiau sužinoti apie NT pardavimą ir susijusius mokesčius ir kada jų nereikia mokėti, prašome skaityti kitą mano straipsnį, paspaudus ČIA->>>

    Naudingi patarimai, norint parduoti dovanotą nekilnojamąjį turtą:

    • Prieš parduodant NT, atlikite rinkos tyrimą ir sužinokite panašių objektų kainas, kad netektų pardavinėti per pigiai ir per brangiai, nes pardavinėjimas per didele kaina atbaidys potencialius klientus ir sugaišite savo laiką. Taigi, kainą savo objekto galite sužinoti keliais būdais
    - Užsakę nepriklausomą vertinimą (tai kainuoja apie 250EUR);
    - Pagal įvykdytus pardavimus Jūsų lokacijoje. Tai galite pasitikrinti patys keliuose portaluose, vienas iš jų pavyzdžiui www.untu.lt
    - Pagal panašių objektų pardavimą skelbimų portaluose. Rekomenduoju atsižvelgti į jų charakteristiką (langų kryptis, įrengimas, statybos metus ir pan.);
    • Pasirūpinkite, kad turtas būtų kuo geresnės būklės ir tinkamas pardavimui (tikrai ne visais atvejais reikalingas remontas, kartais užtenka jį tik išvalyti, išvežti nereikalingus baldus ir pan.)
    • Pasirūpinkite iš anksto reikiamais dokumentais, išsiaiškinkite ar tikrai be problemų galėsite sudaryti pirkimo-pardavimo sutartį.
    • Jei jaučiate, kad patys neturite laiko, noro ar patirties, rekomenduoju pasirinkti patikimą nekilnojamojo turto brokerį, kuris padės jums parduoti NT geriausiomis sąlygomis, nustatys galima pardavimo kainą atsižvelgiant į Jūsų interesus, padės sutvarkyti visus dokumentus ir subendradarbiaus su notarais dėl sklandaus turto Pardavimo.

    Taigi šiame straipsnyje aptariau svarbiausius dalykus, kuriuos reikia žinoti norint parduoti nekilnojamąjį turtą, kuris buvo dovanotas. Dovanoto turto pardavimas nėra sudėtingas procesas, jeigu žinote kaip teisingai viską atlikti ir esate susipažinę su mokestine prievole. Jeigu vis dar kyla klausimų susijusių su turto dovanojimu, ar dovanoto turto pardavimu ir galimais mokesčiais, drąsiai galite kreiptis į mane. Padėsiu tinkamai priimti sprendimus ir galėsiu tarpininkauti visuose procesuose.

    Jeigu turite paveldėta nekilnojamąjį turtą, kurį norite parduoti, galite skaityti mano išsamų straipsnį paspaudus ČIA->>>

    O jeigu jus domina kita aktuali informacija susijusi su nekilnojamuoju turtu - pirkimas, pardavimas, nuoma ar kitos paslaugos - esu tam, kad Jums padėčiau aiškiai ir paprastai suprasti su nekilnojamu turtu susijusius klausimus ar paslaugas.